Direktlänk till inlägg 18 september 2021
Hade eventuellt tänkt spara de här till en möjlig julfotokalender, men det kan ju gå att göra något eget till dess, om jag ids göra en dockkalender i år. För nu får ni se Cinnamon & Ginger i kartong. De vinner verkligen att komma ur sina lådor, men Poppy kommer i fönsterlådor med tryckta namn och bara det gör att de borde visas upp som de är.
Ginger är Poppys antivän. Friend or Foe heter ett set med dem tillsammans.
Ginger har sitt eget ansikte som påminner lite om Poppy. Hon är rödhårig, därav namnet. I det här setet har hon långt, böljande riktigt mörkt rött hår. Hon är klädd för en kväll hemma i julstugan med julmusik och en kopp choklad. Med sig har hon sitt husdjur. Kan inte riktigt utröna om Cinnamon är en katt eller en hund... Något fluffigt odefinierbart. Det är sagt att det är en liten voffsing så vi får väl tro det då. Finns ingen katt som skulle tillåta sig att få rosetter i håret.
Ginger är klädd i en cremevit satintop med pälskanter, till ett par julgransgröna tajts i glittrig laméstickning. Hennes sidenskor med rosett är limegröna och matchar rosetten i håret.
Som tillbehör har hon en skivspelare på ben (benen ligger i tillbehörslådan) och tre vinylskivor.
-
Ginger & Cinnamon: Holiday at Home Gift Set
Poppy Parker ©2021
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|||||
6 |
7 | 8 |
9 |
10 | 11 | 12 | |||
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 | 19 |
|||
20 |
21 |
22 |
23 | 24 |
25 |
26 |
|||
27 |
28 |
29 |
30 |
||||||
| |||||||||